Tosyalı Toyo Çelik A.Ş.

Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding ile yüksek teknolojiyle üretilen çelik ürünlerde Japonya’nın ve dünyanın lider şirketlerinden Toyo Kohan arasında işbirliği anlaşması Şubat 2012’de imzalandı.

Türkiye’nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üretmekte olan Tosyalı-Toyo Çelik A.Ş.’nin temeli ise yaklaşık 3 yıl süren hazırlık çalışmaları sonucunda Ocak 2015’te atıldı.

Toplam 650 milyon dolarlık yatırım bedeli ile Osmaniye Organize Bölgesi’nde 250.000 m² alanda kurulu olan tesis Aralık 2016 itibarıyla deneme üretimlerine başlamış ve akabinde seri üretime geçmiştir.

Yüksek teknolojili çelik ürünlerde Türkiye’nin dışa bağımlılığının ortadan kaldırılması hedeflenen bu yatırımla birlikte ithal edilen ürünlerin önemli bir kısmı yurt içinden karşılanmakta ve cari açığın azalmasına da katkı sağlanmaktadır.

1.2 milyon ton haddeleme kapasitesi ile yaklaşık 800 kişinin çalışmakta olduğu tesislerde teneke, galvanizli sac, boyalı sac, soğuk haddelenmiş sac ve asitli-yağlı rulo üretimi gerçekleştirilmektedir. Ambalaj sanayiden elektrikli ev aletlerine, bilişim ürünlerinden inşaat sektörüne, beyaz eşyadan otomotive kadar geniş bir yelpazede kullanılmakta olan ürünler; sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’dan Kafkaslar’a, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyanın ihtiyacını karşılamaktadır.

Toyo Kohan hakkında

Toyo Kohan, 1934 yılında Japonya’nın ilk kalaylı teneke üreticisi olarak kuruldu. Halen elektro galvaniz, nikel kaplama, yüzeyi işlenmiş çelik, krom kaplama ve film kaplı çelik konularında Japonya’da öncü, dünyanın en yüksek üretim teknolojisine sahip bir numaralı şirketi konumundadır. Japonya, Malezya ve Çin’de yatırımları bulunan Toyo Kohan’ın cirosu 2015 yılında 1,5 milyar ABD Doları olarak gerçekleşti. Şirket, yaklaşık 2.800 kişiye istihdam sağlamaktadır.