Sürdürülebilir Sanat Koleksiyonu

Sanat danışmanlığını Mezo Digital Art CEO’su Dr.Nabat Garakhanova’nın, sanat asistanlığını Senem Özlü’nün üstlendiği, Varol Topaç tarafından hazırlanan Yaşam adlı eser, sert materyali ile insanın dayanıklılığını, umudu ve dayanışmayı sembolize ediyor. Heykelin ana teması, doğal afetlerin insan yaşamına olan etkisini ve insanlığın bu tür felaketlerle başa çıkma gücünü vurguluyor.

Demir malzeme, dayanıklılığı temsil ederken, heykelin formları çeşitli zorlukları aşma ve ileriye doğru adım atma isteğini simgeliyor. Heykelin tasarımı, hareket ve dinamizmi yansıtan akıcı çizgilerle dikkat çekiyor. Heykelin formu toplumun bir arada olma gücünü ve birlikte çalışmanın önemini temsil ediyor.

Eser 20 günde 10 kişilik iş gücü ile, atık çelik üretim malzemelerinin geri yaklaşık 20.000 demir çelik, kanca ve kuşgözü kullanılarak ileri dönüşüm sanat eseri olarak üretilmiştir.Contemporary Istanbul Vakfı ve Tosyalı Holding iş birliğinde bir araya gelen farklı prensiplerden 5 sanatçının katıldığı Artist in Residence (Sanatçı Misafir Programı) kapsamında hurda ve atık malzemeler sanat eserlerinde yeniden hayat buldu.

Artist in Residence sanatçıları Chiara de Rocchi, Emrullah Örünklü, Koray Tokdemir, Nermin Ülker ve Songül Girgin’in program kapsamında ileri dönüşüm temasıyla ürettiği eserlerden oluşan seçki, 17-22 Eylül 2022 tarihlerinde 17. Contemporary Istanbul’da sanatseverlerle buluştu. 

Program kapsamında Tosyalı Holding’in Osmaniye’deki tesislerini ziyaret eden ve hurdaya ayrılan atık materyaller arasından seçim yapan sanatçılar, Maslak’ta programa özel olarak hazırlanan stüdyoda seçtikleri materyalleri birer sanat eserine dönüştürdüler.

Doğaya saygılı, sürdürülebilir bir yaşam için bir araya gelen 5 sanatçının metali yeni bir anlatım aracına dönüştüreceği projemizin tanıtım filmini izleyebilirsiniz.

Geometrik soyut üslupta ürettiğim eserlerimde amacım doğa ile insan arasında kurulabilecek ilişki biçimlerini estetik olarak zenginleştirmek. Bunu yaparken de bitki türleri veya mikroskobik canlılar gibi canlıların renkleri, formları ve seslerinin bendeki çağrışımlarını yorumlamaktayım. Bu proje için üreteceğim heykel "İnşa" ismini taşımaktadır.

Songül Girgin
Sanatçı

Fabrika içindeki eritme potalarının ve alevlerin devasa görünüşü, etrafa yaydığı sıcak, beni, çocukluğumun cehennem tasvirinin içine çekti. İster istemez kendimi orda çalışanların yerine koyarken buldum. Bu yüzden: Çalışanlar ile Mekan-İnsan, atık malzemelerin dönüştürülmesi ile de Yaşam-Ölüm ilişkisini konu aldığım işlerimi hayata geçirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Nermin Ülker
Sanatçı

Eserlerin oluşum sürecinde malzeme ile vakit geçirip, değişik denemeler yaparak eserlerin evrimleşmesini sağlamak benim açımdan çok önemli. Bu sebeple Tosyalı Holding’in Osmaniye’deki tesislerine gitmemiz, oradaki üretim süreçlerini, hurda ve atıkları görerek oradan malzemeleri seçebilmiş olmak benim için çok kıymetliydi.

Koray Tokdemir
Sanatçı

Metal üretimi yapan Tosyalı Holding’in ileri dönüşüme odaklanmasının yanında uzun zamandır farklı atıklarla tasarladığım eserleri üretmek için değerli bir proje oluyor benim için.

Chiara de Rocchi
Sanatçı

Tosyalı Holding’in sürdürülebilirlik odağı ve Osmaniye’deki tesislerine yaptığımız keşif gezisi eskizlerimin şekillenmesinde büyük bir etken oldu. Özellikle tesislerin her noktasında sürdürülebilirlik odaklı bir üretimin gerçekleştiriyor olması eserimin

ana fikrini oluşturuyor.

Emrullah Örünklü
Sanatçı

Contemporary Istanbul Vakfı Artist in Residence (Sanatçı Misafir Programı) kapsamında bir araya gelen farklı prensiplerden beş sanatçının seçtiği 27 tonluk hurda ve atık malzeme, sanat eserine dönüştürüldü. Tosyalı Holding iş birliğinde gerçekleşen Artist in Residence programına katılan Chiara de Rocchi, Emrullah Örünklü, Koray Tokdemir, Nermin Ülker ve Songül Girgin, İstanbul Maslak'ta programa özel kurulan stüdyoda ileri dönüşüm temasıyla 2022 yılının Mayıs ayında hurdalarla çalışmaya başladı. Her sanatçının pratiğinden öne çıkan eserlerden oluşan seçki 17-22 Eylül 2022 tarihleri arasında Contemporary Istanbul'un 17. edisyonunda Tersane Istanbul'da sergilendi.

Program için sanatçılar Tosyalı Holding’in Osmaniye’deki tesislerini ziyaret ederek üretim alanlarında hurdaya ayrılan atık materyalleri seçti. Fabrikada seçilen hurdalar sanatçılara özel İstanbul Maslak’ta kurulan stüdyoya getirildi.

Doğaya saygılı, sürdürülebilir bir yaşam için bir araya gelen beş sanatçı, ileri dönüşüm pratikleriyle tüketildikten sonra kullanılmayan ve amaçsızlaşan malzemelere hayat verdi.

İletişim Formu

*Lütfen captcha'yı onaylayın

#

Google Maps

Tosyalı Holding İstanbul Ofis

Adres

Barbaros Mahallesi Sütçü Yolu Caddesi No:72 Ataşehir, İstanbul

Telefon

(0) 216 544 36 00

Faks

(0) 216 544 36 06

E-posta Adresi

web@tosyaliholding.com.tr