TOSYALI ONLINE

Ortak Girişimler

01

Tosyalı Toyo Çelik A.Ş.

Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding ile yüksek teknolojiyle üretilen çelik ürünlerde Japonya’nın ve dünyanın lider şirketlerinden Toyo Kohan arasında iş birliği anlaşması Şubat 2012’de imzalandı.

Türkiye’nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üreten Tosyalı-Toyo Çelik A.Ş.’nin temeli ise yaklaşık 3 yıl süren hazırlık çalışmaları sonucunda Ocak 2015’te atıldı.

Toplam 650 milyon dolarlık yatırım bedeli ile Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde 250.000 metrekare alanda kurulan tesis, Aralık 2016 itibarıyle deneme üretimlerine başlamış ve akabinde seri üretime geçmiştir.

Yüksek teknolojili çelik ürünlerde Türkiye’nin dışa bağımlılığının ortadan kaldırılması hedeflenen bu yatırımla birlikte ithal edilen ürünlerin önemli bir kısmı yurt içinden karşılanmakta ve cari açığın azalmasına katkı sağlanmaktadır. 

1.0 milyon ton haddeleme kapasitesi ile yaklaşık 800 kişinin çalıştığı tesislerde teneke, galvanizli sac, boyalı sac, soğuk haddelenmiş sac ve asitli-yağlı rulo üretimi gerçekleştirilmektedir. Ambalaj sanayiden elektrikli ev aletlerine, bilişim ürünlerinden inşaat sektörüne, beyaz eşyadan otomotive kadar geniş bir yelpazede kullanılan ürünler; sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’dan Kafkaslar’a, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyanın ihtiyacını karşılamaktadır.


Detaylı Bilgi
02

Tosyalı Harsco Geri Kazanım Teknolojileri A.Ş.

Türkiye’nin global demir çelik lideri Tosyalı Holding, CAMP HILL, PA global endüstri şirketi Harsco Corporation (NYSE: HSC) ile önemli bir iş birliğine imza atmış olup, Osmaniye’de bulunan Tosçelik tesislerinde metal geri kazanım hizmetleri ve cüruf satışı için yeni bir ortak girişim kurmuştur.

Osmaniye Organize Sanayi Toscelik Tesisi’nin içerisinde 7.700 metrekarelik alana kurulan Tosyalı Harsco Geri Kazanım Teknolojileri A.Ş.’nin başarısı ile ülkemizin başka bölgelerinde de cüruf bertaraf tesislerinin sayılarını arttırılması hedeflenmiştir.

Bu tesis sayesinde yıllık 1,2 milyon ton cüruf atığının ekonomiye kazandırması, hem metal geri kazanım hem de yol yapımı, çimento üretimi ve gübre üretimi gibi sektörlere hammadde olacak agrega kullanımıyla cüruf depolama alanı ihtiyacı minimize edilecektir.

Harsco Environmental Hakkında

Harsco, faaliyet hayatına 1850’li yıllarda, çelik üreticilerine cüruf bertaraf hizmeti sunarak başlamıştır. İlerleyen zamanlarda faaliyetlerini, hammadde ve ürün yönetiminde verimlilik kazandıran çözümler sunmak amacıyla yerinde lojistik-hizmet ağı ile genişletmiştir. Harsco, bugün müşterilerine yaklaşık 12 bin çalışanıyla sektöründe benzersiz olan lojistik ve çevresel çözümler sunmaktadır.

Harsco Environmental, daha temiz ve daha verimli metal üretimi için teknoloji ortağı olarak müşterilerine hizmet vermekte ve üretim atık yığınlarını yararlı ticari kullanıma dönüştürmek için etkili çözümler sunmaktadır. New York Borsası’nda işlem gören Harsco'nun operasyonları 30'dan fazla ülkede, yaklaşık 140 müşteriyi kapsamaktadır.

Detaylı Bilgi