Tarihçe

Ana faaliyetlerini Tosyalı Holding A.Ş çatısı altında yürüten Tosyalı, 3 kıtada sayıları 40’a yaklaşan tesis ve yaklaşık 15.000 çalışanıyla 70 yıldır ekonomik ve sosyal değer yaratmaya devam etmektedir. Tosyalı, yıllık 10 milyon tona yakın demir-çelik üretimi ile Türkiye’nin global çelik üreticisidir. 

TOSYALI Holding Hakkında

Dünya Çelik Üreticileri Birliği verilerine göre 2022 yılında dünya çelik üreticileri arasında 77. sırada yer almaktadır. Demir-çelik sektöründe ürün çeşitliği ile dikkat çeken TOSYALI Holding, 150 farklı kategoride binlerce ürünüyle otomotivden beyaz-eşyaya, enerjiden inşaata kadar birçok sektörün ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Yurt dışında önemli yatırımları bulunan TOSYALI, Cezayir’den sonra Senegal ve Angola’da da yatırımlara başlamıştır. Cezayir'in en büyük sanayi tesislerinden biri olan TOSYALI Algerie, Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük sınai yatırımı olarak dikkat çekmektedir. Küresel iş yapabilme beceresini gerçekleştirdiği yabancı ortaklıklarla pekiştiren TOSYALI, uzun yıllardır Japon Toyo Kohan, ABD’li Harsco firmaları ile üç ayrı tesiste başarılı iş ortaklıkları yürütmektedir. Sürdürülebilirlik, teknoloji ve inovasyona önemli yatırımlar yapan TOSYALI Holding, Cezayir’deki üretiminde kullandığı dünyanın en büyük DRI (Doğrudan İndirgenmiş Çelik) tesisi ve Türkiye’nin yürüyen en büyük yatırımı İskenderun Sarıseki tesisinde Türkiye’de ilk defa kullanılan Quantum Furnace gibi teknolojilerle karbon ayak izini daha düşük seviyelere indirmeyi hedeflemektedir.

Fosil yakıtlara alternatif olarak güneş enerjisi ve karbon salımı sıfır olan hidrojenin kullanımına yönelik çalışmalarını sürdüren Tosyalı Holding, tüm tesislerinde başlattığı GES projesi ile 235 MW kurulu güce ulaşarak dünyanın en büyük çatı üstü GES’ine sahip şirketi oldu. Temiz enerji üretiminde toplam 2,5 GW’ın üzerine çıkmayı hedefleyen Tosyalı Holding, 2023 yılında Cebelibereket Erzin Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi şirketini kurdu.

Sanayi ve endüstri bölgeleri yönetimi ve işletmesinde uluslararası seviyede bilgi birikimine sahip olan TOSYALI, İskenderun ve Cezayir’deki liman işletmeleri ve devam eden yeni liman yatırımlarına ek olarak, Erzin’de de liman yatırımı planlamaktadır. TOSYALI Holding ayrıca Afrika kıtasında özel ekonomik bölge statüsünde yatırım faaliyetlerine devam etmektedir. Tosyalı, sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarıyla global yeşil çelik üreticisi olarak dünyanın en büyük 30 çelik üreticisinden biri olma hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.