Tarihçe

Bugün 3 ayrı kıtada 25 üretim tesisiyle dünya demir çelik devleri arasında yer alan Tosyalı Holding’in geçmişi 1952 yılına, baba Şerif Tosyalı’nın İskenderun’daki 9 metrekarelik dükkânında üç oğluyla birlikte el emeği soba-boru ve kazan-kova üretimine dayanıyor. Çocukluk yıllarında babalarından mesleğin inceliklerini öğrenen, çekiç sesleriyle yoğrulan genç ve çalışkan kardeşler Fuat, Ayhan ve Fatih Tosyalı, babalarından bayrağı devralarak, Tosyalı Metal Ticaret’i kurduklarında yıl 1988’di.

Ticarette babalarının izinden giden üç kardeş için 1993 yılı bir kırılma noktası oldu. Bu tarihte piyasada varlıklarını daha da güçlendiren Tosyalı kardeşler, Tosyalı Demir Çelik San. A.Ş. nin yatırım fikrini gerçeğe dönüştürmek üzere kolları sıvadı. Grubun, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ilk fabrikasının yapımı bir yıl sürdü ve 1994 yılında çarklar dönmeye başladı. Fabrikadaki haddehanede inşaat demiri üretilmeye başlanmıştı, bir yıl sonra ise üretim portföyüne köşebent demiri de eklendi. 


Şirketler Tosyalı Holding Çatısı Altında Birleşti

Şirketler Tosyalı Holding Çatısı Altında Birleşti

Yıl 1996’ya geldiğinde Tosyalı kardeşler, küresel bir oyuncu olmak için ilk adımlarını atarak yurt dışı pazarlara da açılmak üzere Tosyalı Dış Ticaret A.Ş. yi kurdu. Uzun yıllara dayanan üretim ve ticaret birikimiyle pazarda kısa sürede fark edilen ve talep gören Tosyalı için artık yeni yatırımların zamanı gelmişti. Bugün bir marka haline gelen Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş., 1997 yılında İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde üretime başladı. 1998 yılında ise gruba ait tüm şirketler Tosyalı Holding çatısı altında toplanarak kurumsallaşma çalışmalarına hız verildi.

2000’li yıllar Tosyalı Holding tarihinde üretimin “altın çağı” olarak nitelendirilebilir. 2002 yılında temeli atılan ve 2004 yılında üretime başlayan Tosçelik Galvanizli Boru Üretim Tesisi’yle boru üretimi başladı. 2006’da temelleri atılan Tosçelik Granül Sanayi A.Ş. de yaşanan üretime başlama sevincine bir yıl sonra Tosçelik Doğalgaz Tesisat Borusu Üretim Tesisi eklendi.

Üretimde sağlanan artış Holding’in vizyonuna paralel olarak ihracat artışını da beraberinde getirdi ve Tosyalı Holding’in ihracatı, 2006 yılında 800 milyon dolara ulaştı. Tosyalı, aynı yıl Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk 100 şirketi arasına girdi. Katma değerli ve nitelikli ürünleriyle 7 kıtadaki dış pazarını ve ihracat rakamlarını her geçen gün artırmaktadır.Yatırımlar Hız Kesmedi

Yatırımlar Hız Kesmedi

2009 yılında Osmaniye Spiral Kaynaklı Çelik Boru Üretimi Tesisleri ve Tosçelik Osmaniye Yassı - Yapısal Çelik Üretim faaliyete başladı. Böylelikle ürün yelpazesine sıvı çelik ve kütük üretimi de eklenmiş oldu. Aynı yılın kasım ayında ise tesisin sıcak sac haddehanesi devreye alındı ve ilk sıcak rulo sac üretimine başlandı. Marmara Bölgesi’ndeki müşterilere daha yakın hizmet vermek amacıyla İstanbul Dilovası Çelik Servis Merkezi de aynı yıl hizmete girdi. 

2010 yılında ise Türk özel sektörünün ilk yassı çelik üretim tesisi olan Tosçelik Yassı Çelik Üretim Tesisleri, dönemin Başbakanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle açıldı.

Türkiye’nin global çelik üreticisi olma yolunda sağlıklı adımlarla ilerleyen ve Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. bünyesinde sanayi borusu ve kutu profil üretimine başlayan Tosyalı Holding, doğru yatırımları neticesinde elde ettiği başarıları ve yarattığı fayda sayesinde çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve iş dünyası örgütlerinden gelen çok sayıda ödüle de lâyık görüldü. 


Dakikada 5 Bin Metre Boru

Dakikada 5 Bin Metre Boru

10 yıl içinde sayısı 10’u geçen üretim tesisine imza atan Tosyalı Holding, 2010’lu yıllarda da hem yeni tesisler açtı hem de kapasite artırımıyla üretim gücünü katladı.

Bugün Tosyalı Grubu, Türkiye’de Tosyalı Holding A.Ş. çatısı altında birleştirdiği üç farklı kıta ve ülkedeki iştirakleri - ortak girişimleri dahil toplamda 25 üretim tesisi ve Türkiye’nin yurt dışında en hızlı büyüyen şirketi unvanıyla, yıllık 6 milyon tonu aşan üretimiyle Türkiye’nin global çelik üreticisidir.

Bu dönemde yurt dışı pazar ağını güçlendiren ve ihracat miktarını da artıran Tosyalı Holding, uluslararası projelerin de aranan ismi haline geldi. Dakikada 5 bin metreyi aşan  boru üretme gücü sayesinde son yılların en büyük uluslararası projelerinden biri olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) en büyük boru tedarikçisi oldu.

Asrın projesi olarak nitelendirilen, enerjinin ipek yolu TANAP ihalesindeki taahhütlerini eksiksiz ve vaktinden önce yerine getiren Tosyalı Holding, Doğu Avrupa’nın en büyük projelerinden olan; Bulgaristan, Romanya ve Avusturya’yı birbirine bağlayacak BRUA Doğal Gaz Boru Hattı’nın da tek tedarikçisi…

Tosyalı Holding, süreç içerisinde yurt içindeki sayısız büyük projenin yanı sıra Kuzey Afrika ülkelerinin de en büyük boru tedarikçisi konumuna geldi.

Küresel rekabetin acımasız koşullarına rağmen ilk günkü düsturunu yitirmeden ve bu temelin üzerine inşa ederek ilerleyen Tosyalı Holding, bugün gerek rakipleri gerekse paydaşlarınca “güvenilir marka” olarak tanımlanıyor olmaktan yatırım/üretim şevki aldı, alıyor.


Dünya Devlerinin Türkiye’ye Gelişi; Tosyalı Holding’in Yabancı Ortaklıkları

Dünya Devlerinin Türkiye’ye Gelişi; Tosyalı Holding’in Yabancı Ortaklıkları

İsabetli yatırımları, sağlıklı büyümesi ve ihtiyaç noktalarına taşıdığı üretimi ve katma değerli ürünleriyle dünya devlerinin de dikkatini çekmeye başlayan Tosyalı Holding, oluşan bu ilgiyi ses getiren yatırımlara dönüştürerek devler liginde önemli ortaklıklara da imza attı. Bu kapsamda Japonya’nın ve dünyanın lider şirketlerinden Toyo Kohan’la 2012 yılında bir ortak yatırım anlaşması imzalandı. 2017 yılının son aylarında Tosyalı Toyo, Osmaniye’de üretime başladı. Kısa sürede birçok ülkeye ihracat yapmaya başlayan Tosyalı Toyo Tesislerinde teneke, galvanizli sac, boyalı sac, soğuk haddelenmiş sac ve asitli-yağlı rulo üretimi gerçekleştiriliyor.

İkinci uluslararası anlaşmanın imzaları ise yine bir dünya devi olan New York Borsası’na kote ABD’li Harsco ile 2017 yılında atıldı. Anlaşma kapsamında Türkiye’de ilk defa demir çelik fabrikalarında atıl olarak depolanan cürufu, katma değerli ürünlere dönüştürerek, Türk sanayisine ve ekonomiye katkı sağlayan Tosyalı Harsco Tesisinin inşasına Osmaniye’de başlandı ve 2018 yılının sonlarına fabrika devreye alındı. Tesis, kendi tesislerinin dışında Türkiye’deki tüm demir çelik tesislerinin atıklarını ekonomiye kazandırmayı hedefliyor. 

Kıtalara Yayılan Üretim: 3 Kıta da Üretip 7 Kıtaya Satıyor

Kıtalara Yayılan Üretim: 3 Kıta da Üretip 7 Kıtaya Satıyor

Gözünü ‘Şampiyonlar Ligi’ne diken Tosyalı Holding için artık global bir oyuncu olmak kaçınılmaz bir durum haline geldi. Bu amaçla dünyanın farklı yerlerinde sürdürülen fizibilite çalışmalarının ardından Cezayir’e ilk yatırım kararı alındı.

Türkiye’nin yurt dışına yaptığı en büyük yatırım olan Tosyalı Algerie’nın temelleri, 2011 yılında atıldı. 4 etap olarak planlanan 6 milyar dolarlık projede son faza gelinmiş durumda. İlk etabı 2013 yılında, ikinci etabı ise 2015 yılında tamamlanan yatırımda 2018 itibarıyla üçüncü fazda da üretim başladı. Ayrıca iki faz olarak öngörülen dördüncü etabın yatırımı da devam ediyor. Tesislerde şu anda kütük, demir çubuk ve filmaşin üretimi gerçekleşiyor. İlk iki tesiste hurdadan çelik elde edilirken, üçüncü faz yatırımının tamamlanmasıyla demir madeninden, cevherden çelik üretimi yapılıyor.

Tosyalı’nın bir diğer yurt dışı yatırımı ise Karadağ’da. Karadağ’da satın alınan demir-çelik üreticisi Zelijezara AD Niksic fabrikasının modernizasyon yatırımı 2018 yılında tamamlandı ve fabrika, büyük bir hızla üretim ve satışa devam ediyor. 

Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nin En Büyük Yatırımcısı

Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nin En Büyük Yatırımcısı

2018 Mayıs’ında Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin en büyük yatırımcılarından olan Tosyalı Holding, teşvik kapsamında Osmaniye’ye yeni bir entegre tesis yapmaya hazırlanıyor.

Cari açığa 3 milyar dolarlık panzehir olacak 7 milyar dolar yatırım hacmindeki Entegre Madencilik Projesi ile Tosyalı Holding, cevherden çelik üretecek ilk özel sektör firması olacak. Halen yatırım çalışmalarının sürdüğü projede kısa süre içinde inşaatın başlaması ve üçüncü yılın sonunda ise ilk ürününün alınması hedefleniyor. Planlanan Yatırımlar tamamlandığında da paslanmaz dahil 8 milyon tonluk üretim hedefi olan Tosyalı Holding, 20 milyon tonu aşan üretim kapasitesine ulaşmış olacak.

Holding Ar-Ge Gücünü Tek Merkezde Topladı: Osmaniye Ar-Ge Merkezi

Holding Ar-Ge Gücünü Tek Merkezde Topladı: Osmaniye Ar-Ge Merkezi

Üretim süreçlerini yenilemeye, katma değerli üretim teknolojileri geliştirmeye, ürün geliştirme simülasyon çalışmaları ve modellemelerine önem veren Tosyalı Holding, tüm Ar-Ge çalışmalarını Osmaniye’de kurduğu tesisle tek çatı altında topladı. Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi Ar-Ge Merkezi, grubun 20’yi aşkın üretim tesisindeki araştırma geliştirme çalışmalarının da merkezi konumunda. TUBİTAK ve bölgedeki üniversitelerle iş birliklerini de sürdüren Holding, bu önemli adımla; yeni nesil nitelikli çelik ürünlerinin geliştirilmesi çalışmalarını, dünya ölçeğinde patent ve endüstriyel tasarım faaliyetlerini artırırken global çelik şirketi konumuna da güç katmış oldu.

Çeliği Güneşle Buluşturdu: Temiz Üretim

Çeliği Güneşle Buluşturdu: Temiz Üretim

Üretimin en önemli kalemlerinden biri olan enerji konusunda da yatırım yapan Tosyalı Holding’in projelendirdiği çatı tipi “Güneş Enerjisi Santrali” (GES) faaliyete geçti. ERW tesisi üzerine kurulan santral, kendi segmentinde dünyanın en büyük ilk 5 GES’i arasında, ince film solar çatı kurulumlarında ise dünyanın en büyüğü… Santralin ürettiği yenilenebilir temiz enerji sayesinde 10 bin ton C02 gazının salınımı önleniyor.

İskenderun ve Erzin Limanı

İskenderun ve Erzin Limanı

İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan, 2018 tarihinde hizmete açılan İskenderun limanı, Uluslararası Güvenlik Belgesi (ISPS) ve Tehlikeli Madde Uygunluk Belgesi ile yerli ve yabancı gemilere hizmet verebilmektedir. Gemi büyüklüklerine bağlı olarak aynı anda 12 gemiye kadar hizmet verebilen liman yıllık 4,5 milyon ton dökme yük ve 3.5 milyon ton genel kargo ile toplam 8 milyon ton/yıl elleçleme kapasitesine sahiptir. Liman, hem Tosyalı Holding şirketleri hem de bölgedeki diğer sanayicilere ulaşım ve lojistikte avantaj sağlayıp, ülke ihracatına katkı sağlamaktadır.

Yapımı devam eden ve 2023 yılında tamamlanması planlanan bir başka liman projesi de İskenderun’daki Erzin Limanı... Yakın zamanda faaliyete geçecek olan liman, 2 milyon TEU/yıl konteyner, 10 milyon ton/yıl dökme ve genel kargo ve 500.000 m3/yıl akaryakıt elleçleme kapasitesine sahip olacaktır. Yapılması planlanan limana en az 1.000 DWT, en çok 180.000 DWT büyüklüğünde gemiler yanaşacak olup gemilerin yanaşacağı rıhtımlar, güney ve kuzey kısımlarından çevrelenen mendireklerle korunacaktır.

Kurumsal Sosyal Sorumlulukta da Sektör Lideri

Kurumsal Sosyal Sorumlulukta da Sektör Lideri

İnsanına, bölgesine ve bulunduğu çevreye karşı sorumluluklarını hiçbir zaman unutmayan Tosyalı Holding, kurumsal sosyal sorumluluk projelerini de uzun yıllardır sürdürüyor. Holdingin bu alandaki yaklaşımının temelini; dünya kaynaklarını verimli kullanmak, toplumsal sorunlara duyarsız kalmamak, ülkemizin insan kaynağının gelişimine katkı sağlamak ve bu yönde çalışmalar yapan kurum, kuruluş, sivil toplum örgütlerine karşı üzerine düşen görevi yerine getirmek oluşturuyor.

“Yaşam için Tosyalı” mottosu doğrultusunda faaliyetlerine devam eden grup şirketleri, köklü araştırma şirketlerinin ve sektörel araştırmacı yayınlarının çeşitli kriterlere dayanarak hazırladıkları listelerde ilk sıralardaki yerlerini korumakta, çeşitli liderlik ve birincilik ödüllerine lâyık görülmektedir.

“Türkiye gelişen bir ülke ve ekonomik büyümenin ülkemiz için çok önemli olduğunu biliyoruz. Ancak bu süreç, sosyal sorumluluk değerleri olmadan düşünülemez. Bizim için, ekonomik kalkınma ve sosyal kalkınma her zaman el ele denge içinde olmuştur. TOSYALI Holding olarak bizler de yatırımlarımızı yaparken temel değerlerimizi her zaman koruduk.” diyen Tosyalı Holding YK Başkanı Fuat Tosyalı, sosyal sorumluluk kapsamında;

 • 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Sağlık ve Eğitime’ verdiği katkılardan dolayı Onur Belgesine layık görüldü. 
 • 2015 yılında Capital Dergisi tarafından Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 Lideri listesi, En Çok Bağış Yapanlar sıralamasında 4. sırada yer aldı.
 • 2016 yılında Capital Dergisi tarafından Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 Lideri listesi, En Çok Bağış Yapanlar sıralamasında 4. sırada yer aldı.
 • 2017 yılında Capital Dergisi tarafından Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 Lideri listesi, En Çok Bağış Yapanlar sıralamasında 3. sırada yer aldı.
 • 2018 yılında Capital Dergisi tarafından Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 Lideri listesi, En Çok Bağış Yapanlar sıralamasında 3. sırada yer aldı.
 • 2018 yılında Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.
Tosyalı Holding’in Gerçekleştirdiği Başlıca Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

Tosyalı Holding’in Gerçekleştirdiği Başlıca Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

 • TOSÇELİK FEN LİSESİ - İSKENDERUN
 • TOSÇELİK SOSYAL BİLİMLER LİSESİ - OSMANİYE
 • M. FATİH TOSYALI ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ VE ERKEK ÖĞR. YURDU - REYHANLI
 • TOSYALI EĞİTİM UYGULAMA OKULU VE İŞ EĞİTİM MERKEZİ - OSMANİYE
 • E. AYHAN TOSYALI EĞİTİM UYGULAMA OKULU VE İŞ EĞİTİM MRK. - İSKENDERUN
 • TOSYALI CAMİ EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZİ – OSMANİYE
 • KÜTÜPHANE - EDREMİT / BALIKESİR
 • KÜTÜPHANE - KANDİLLİ / İSTANBUL
 • E. AYHAN TOSYALI KIZ ÖĞRENCİ YURDU VE KAPALI SPOR SALONU - REYHANLI
 • HACI PERVİN TOSYALI SEVGİ EVLERİ - İSKENDERUN
 • HACI ŞERİF TOSYALI AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ - İSKENDERUN
 • OSMANİYE KIZILAY EVİ
 • İSKENDERUN KIZILAY EVİ
 • TOSYALI AZGANLIK CAMİ - İSKENDERUN
 • TOSYALI CAMİ - BELEN
 • HACI ŞERIF TOSYALI CAMİ - İSKENDERUN
 • TOSYALI CAMİ - ORAN/CEZAYİR
 • TOSYALI SPOR SALONU - OSMANİYE
 • FUAT TOSYALI GENÇLİK VE SPOR MERKEZİ – İSKENDERUN
 • TOSYALI-TOYO OSMANİYE KADIN BASKETBOL TAKIMI SPONSORLUĞU
 • BEY KONAĞI RESTORASYONU - ORAN/CEZAYİR
 • HASAN PAŞA CAMİİ RESTORASYON – ORAN/CEZAYİR