Yatırımlarımız

Geniş Tosyalı ailesi olarak ilk günden bu yana yaşam ve iş anlayışımızı koruyor olmanın getirdiği güven ve kararlılıkla Holdingimizin çıtasını yükseltmeye devam ediyoruz.

Özel Sektör İlk Yassı Çelik Üretimi

Tosyalı Ailesi sektördeki yerini daha da sağlamlaştırmak için yeni yatırımlara yöneldi. Bunlardan ilki Tosçelik Osmaniye Yassı ve Yapısal Çelik üretim tesisleri, Nisan 2008 yılında inşa edilmeye başlandı. Dünyada baş gösteren krize inat hızlı bir yatırım süreciyle Ağustos 2009 ilk sıvı çelik ve kütük üretimi gerçekleştirilen tesislerde Kasım 2009 ayında ise sıcak sac haddehanesi devreye alınarak sıcak sac üretimine başlamıştır. Bu tesis Türk özel sektörünün ilk yassı çelik üretim tesisi olarak 2010 yılında dönemin Başbakanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyük bir tören ve coşkuyla açılışı yapılarak Türk sanayisinin hizmetine sunulmuştur. 

TANAP Altyapısı Spiral Tesisleri

Osmaniye Spiral Kaynaklı Çelik Boru Üretimi Tesisleri de Yassı Yapısal Çelik Üretim tesisleri ile birlikte Nisan 2008 tarihinde inşa edilmeye başlandı ve bir sene içerisinde tamamlanarak üretime başladı. Tesis Türkiye’nin kalkınmasında önemli olan altyapı projelerine hizmet etmekte olup aynı zamanda Azerbaycan Doğalgazının Avrupa’ya taşınması için yapılan TANAP Projesinin boru malzemesinin çoğunluğunu tedarik ederek bu alanda ülkemize dikkate değer faydalar sağlamıştır.

Kangal Filmaşin ve İnşaat Demiri Üretimi

Tosyalı Holding sektördeki gücünü sağlamlaştırmak ve ürün gamını genişletmek adına yatırım zincirine eklediği kangal ve çubuk haddehanesi tesislerinin temellerini 2012 yılında attı. Yüksek katma değerli kangal ve inşaat demiri üretimi yapan tesis, rekor hızla tamamlandı ve 2014 yılının Temmuz ayında üretime başladı. Tesis Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en yüksek kalite ve çapta üretim yapabilecek ileri teknolojiye sahip olarak diğer yatırımlardan ayrışıyor. 

Güneş Enerjisi

Tosyalı Holding dünyanın en büyük çatı enerji projesi olan 10MW gücündeki güneş enerjisi santralini Osmaniye’de bulunan ERW Boru Profil Üretim Tesisinin çatısına kurarak 2017 yılında devreye aldı.

Kireç Tesis Üretimi

Tosyalı Holding yıllık 600.000 ton kapasitesiyle Türkiye ve Orta Doğu Avrupa’da tek fabrika içerisinde en yüksek üretim tonajına sahip Tosçelik Kireç Tesisini 1,5 Milyar TL yatırım bedeliyle Osmaniye’de hayata geçirdi. Tosçelik Kireç Tesisi aynı zamanda üretimde kullandığı yüksek teknoloji ve bu çapta büyük tonajlı üretim yapan tesisler arasında petrokok yerine doğal gaz kullanan Türkiye’nin ilk kireç üretim tesisi olma özelliğiyle de öne çıkıyor.

Tosyalı Demir Çelik Sarıseki Tesisi

Türkiye’nin yürüyen en büyük sanayi yatırımı olan Tosyalı Demir Çelik Sarıseki Tesisi’nde iki Quantum ocağından birinde üretimine başlandı. Türkiye’nin 4 milyon ton yassı çelik ithalatını ortadan kaldıracak Sarıseki Tesisi, daha düşük elektrik enerjisi tüketimiyle daha az karbon salımına katkı sağlayan Quantum Furnace teknolojisinin Türkiye’deki ilk kullanıcısı olacak.


Tosyalı Toyo Teneke Üretimi

Yaşanan pandemi ile birlikte sağlıklı, pratik ve hijyenik olan ambalajlı gıdaya yönelik talep daha da artarken ambalaj çeliği kullanımı da her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Plastikle mukayese edildiğinde geri dönüşüm oranı oldukça yüksek olan ambalaj çeliğine yönelik küresel talep de buna paralel olarak artmaya devam ediyor. Sürdürülebilirlik odaklı bu gelişimle birlikte, Türkiye’nin global çelik üreticisi Tosyalı ile Japonya’nın yüksek teknolojili çelik üreticisi Toyo Kohan’ın ortak girişimi olan, Türkiye’nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üreten Tosyalı Toyo teneke üretim kapasitesini iki katına çıkararak 650 bin ton seviyesine ulaştıracak. Yaklaşık 200 milyon dolar tutarındaki ilave kapasite artışının 2023 sonu itibarıyla devreye alındı.

Tosyalı Toyo Soğuk Hadde Tesisleri

Yıllık 1,2 milyon ton haddeleme kapasitesine sahip olan Tosyalı Toyo Türkiye’nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma degerli yassı çeligini üretmektedir. Ürün gamında; teneke, galvanizli, boyalı, soguk haddelenmis, asitli-yaglı sıcak rulo sac yer alan Tosyalı Toyo, teneke ürünlerde 1.300 mm genislikte 0,12 mm, soguk haddelenmis diger demir çelik ürünlerinde ise 0,20 mm kalınlıga inebilen Türkiye’nin tek üreticisi konumunda bulunmaktadır.

İskenderun Sarıseki Liman

Tosyalı Holding İskenderun Sarıseki Liman yatırımını 2018 yılında tamamlayarak faaliyete geçirmiştir.