Demir Çelik Üretim Tesisleri

1993 yılında yatırımına başlanan tesisimiz, 1994 yılında üretime başlamıştır. 1995 yılında üretim matrislerine köşebent demiri de eklenmiştir. 2001 yılında yapılan yatırımla 2. Haddehanesi de kurulmuş olup, mevcut kapasitesi iki katına çıkmıştır. Ve ürün grubuna IPN-UPN-IPE profil de eklenmiştir. İskenderun Tosyalı Demir Çelik Haddehane Tesisleri, 13 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 17.667 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Yıllık üretim kapasitesi 550 bin ton/yıldır.

Tosyalı Demir Çelik Tesisimizde;

Köşebent grubunda 30 mm’den 120 mm’ye / 2.8 mm ile 13 mm et kalınlıklarına kadar,

UPN profil grubunda 50 mm ‘den 160 mm ‘ye kadar,

IPN profil grubunda 80 mm ‘den 160 mm ‘ye kadar,

IPE profil grubunda 80 mm ‘den 160 mm ‘ye kadar

standart ve özel boy üretimler yapılmaktadır.

Ürettiğimiz tüm ürünler için döküm bazlı; çekme testi, kimyasal test, bükme testi ve çentik darbe testi kendi laboratuvarlarımızda yapılmaktadır.

Tüm kalite sistemi dokümantasyonlarının takip ve kontrolü QDMS sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Ürünlerimize ait her türlü bilgi SAP sistemi, veri tabanımızda kayıt altına alınmaktadır. Özellikle ürün paket etiketleri üzerinde bulunan barkod sistemi ile müşteriye ulaşıncaya kadar izlenebilirlik sağlanmaktadır.

Tosyalı Demir Çelik’te bu ürünler 130# ve 150# kare kesit kütük hammaddesinin 1250 derecelere kadar fırında ısıtılarak dönen merdanelerin arasından sıcak şekil verme yoluyla üretilerek yapılmaktadır. Özellikle sıcak şekil verilerek yapılan bu malzemeler, tane boyutlarının homojen olarak küçülmesinden kaynaklı daha mukavemetli bir yapıya kavuşmaktadır.

Ürettiğimiz bu malzemeler, başta enerji nakil hatları olmak üzere çelik konstrüksiyon olan bütün yapılar, makine imalatı yapılan tüm endüstrilerde ve çeşitli yapılarda kullanılmaktadır.