Bize Dünya Ülkelerinden Davet Geliyor, Çünkü Sosyal Bir Şirketiz

Türkiye-Afrika II. Ekonomi ve İş Forumu’nda konuşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, şirketin dünyada örnek gösterilen sanayici kimliği dışında sosyal ihtiyaçlara sundukları önemli katkıları anlattı;

 BİZE DÜNYA ÜLKELERİNDEN DAVET GELİYOR, ÇÜNKÜ SOSYAL BİR ŞİRKETİZ

 Türkiye-Afrika II. Ekonomi ve İş Forumu’nun ilk gününde “Afrika’da Bütünleşme Çabaları&TR İş Dünyası için Fırsatlar” panelinde konuşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, dünyanın üç kıtasında 20’nin üzerinde tesisle üretim yapan bir grup olarak, demir çelik alanında bir dünya markası olmak hedefiyle çalıştıklarını ifade etti. Tosyalı, “Dünya ülkelerinden Tosyalı Holding’e ‘Gelin burada yatırım yapın’ şeklinde davet gelmesinin sebebi şudur; Çünkü biz Türkiye’nin sosyal olarak en hayırsever şirketiyiz. İş yaptığımız her bölgenin sosyal yaşamına katkı sunuyoruz. Yurtdışında da aynısını yapıyoruz. Bu yardımlarımız artarak devam edecek. Tosyalı Holding sadece sanayi şirketi değil, sosyal bir şirkettir! Dünyada örnek bir sanayici kimliği taşıyan ve Türk kültürünü Dünya’ya taşıyan bir şirketiz” dedi.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, yoğun katılımın olduğu “Afrika’da Bütünleşme Çabaları&TR İş Dünyası için Fırsatlar” panelinde şirketin devasa yatırımları hakkında önemli bilgiler verdi.

 İŞİMİZ SADECE ÇELİK!

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Cezayir yatırımı hakkında “Şu an itibariyle 4 milyon tonun üzerinde yıllık üretim yapıyoruz. Cezayir piyasasına her gün sabah 12 bin tonun üzerinde çelik veriyoruz. Bu kapasite önümüzdeki yıl sonuna doğru 15 bin ton, 3 sene sonra 25 bin ton/gün çeliğe çıkacak. Nihai kapasitemiz 8 milyon ton yıl olacak. Cezayir yatırımımız, Türkiye’nin yurtdışındaki doğrudan direkt sıfırdan yapılmış en büyük yatırımıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu yüzden bizi ödüle layık gördü, çok teşekkür ederim” sözlerini paylaşarak, şu bilgileri verdi;

 HER TÜRLÜ ÇELİĞİ ÜRETEBİLEN BİR ŞİRKETİZ

“Peki biz nasıl bu günlere geldik? Biz 1952’den beri sadece çelikle uğraşan bir aileyiz. 66 yıldır başka bir işle uğraşmadık. Rahmetli babam da bu işi yapıyordu, ben yapıyorum, evlatlarımın yapıyor, torunlarım da bu işe girişiyor. İşimiz sadece çelik! Çeliğin tüm segmentlerini üretmeye çalışıyoruz. Mesela Türkiye’de çeliği 10 mikronun altına kadar incelten Dünya’daki 3 şirketten biriyiz. Ürünlerimizi; beyaz eşya, otomobil, ambalaj endüstrisinin kullandığı sektörlere, Dünya’nın her yerine yolluyoruz. Ülkelerin ihtiyacı olduğu her türlü çeliği üretebilen bir şirketiz. Türkiye’de, Türk özel sektörün ilk yassı çelik üreticiyiz. Türk özel sektörün cevherden çeliğe giden yine özel şirketeyiz. Bunu ülkemizde önceden devletimiz yapmış, sonra özelleştirmiş. Ama bu çok şükür özel sektörde bize nasip olmuş.”

 AR-GE MERKEZİ, TOSYALI AKADEMİ BAŞARIYA UZANIYOR

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı konuşmasının devamında, “Biz bir yandan Tosyalı Holding olarak farklı coğrafyalara yatırım yapma imkanımız var. Cezayir’de bu yatırımı yaptık. Şimdi Senegal’de dev demir çelik yatırımı yapıyoruz. En doğudan en batıya iş yapma kabiliyetimiz var. Dünya’daki yeni yatırım fırsatlarını doğru okuyoruz. Ar-Ge merkezimiz ile çok ciddi şekilde yeni yatırımlarımızın dizaynlarını yapabiliyoruz. Kurduğumuz Tosyalı Akademi ile faaliyette bulunduğumuz tüm bölgelerde istihdam edilmek üzere nitelikli ve yetenekli işgücü yetiştiriyoruz. İstihdam yaratmak bizim önceliklerimiz arasında yer alıyor. Yüksek teknolojiyle katma değerli üretime inanan bir grup olarak, insan kaynağımızın niteliğini yükseltmek ve sektöre genç yetenekler yetiştirmek istiyoruz. Dünyaya Türkiye'nin demir çelikteki gücünü göstermemiz için, bu alandaki yenilikleri takip eden, teknolojiyi bilen inovatif ve yetişmiş beyinlere ihtiyacımız var. Bu şekilde Tosyalı’nın iş anlayışını ve Türkiye’nin kültürel birikimini anlatıyoruz” dedi.

 ’SABIRLA YATIRIMLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

Fuat Tosyalı, “Bütün bunlara baktığımızda Cezayir yatırımı dışında Senegal yatırımı için imzaladığımız iyi niyet anlaşması kapsamında, hazırlıklarımızı yapıyoruz. Senegal’in 50 milyon ton demir çelik ihtiyacını karşılamak için kademe kademe tüm ürünleri piyasaya vermiş olacağız. Afrika ülkelerinin farklı farklı ihtiyaçları mevcut. Dünya’da artık demir çelik sanayide sıfırdan yatırım yapmak, çoğu yatırımcının ilgisini çekmiyor. Biz sabırla yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Yurtdışında Karadağ, Cezayir ve şimdi Senegal’de yatırımlarımız başlıyor. Hatta ilerisi için başka ülkelerle görüşmelerimiz de var” dedi.

 ‘SOSYAL YAŞAMA KATKI SUNUYORUZ’

Tosyalı konuşmasında “Neden Dünya ülkelerinden Tosyalı Holding’e ‘gelin yatırım yapın’ diye bu kadar davet geliyor?” sorusuna da açıklık getirerek, “Bunun altında sanayici kimliğimiz kadar bir de Tosyalı’nın sosyal şirket olmasından kaynaklanıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Ben biraz daha açıklık getireyim. Afrika’da bugüne kadar dünyadan birçok şirket farklı sektörlerde yatırım yaptı. Ama benim görüştüğüm hükümet yetkililerinden edindiğim izlenim şu; hepsi mesajlarında ‘Bize siz gelin’ dediler. Çünkü farklı şirketler bu üykelerde yatırım yaptılarsa da para kazanıp, gittiler. Peki Dünya ülkelerinden Tosyalı Holding’e neden davet geliyor? Çünkü biz Türkiye’nin sosyal olarak en hayırsever şirketiyiz. İş yaptığımız her bölgenin sosyal yaşamına katkı sunuyoruz. Okul yapıyoruz, sağlık ve spor tesisi yapıyoruz. Eğitime katkı sunuyoruz. Bu bizim en büyük önceliğimiz. Yurtdışında da aynısını yapıyoruz. Cezayir’in sosyal ihtiyaçlarına büyük katkı sunduk. Bölgenin en büyük camisini yaptık. Tarihi dokusuna katkı sunduk. Bu yardımlarımız artarak devam edecek. Tosyalı Holding sadece sanayi şirketi değil, sosyal bir şirkettir! Dünyada örnek bir sanayici kimliği taşıyan ve Türk kültürünü Dünya’ya taşıyan bir şirketiz” dedi.