Vatana Giderken Heimei-Maru Belgeseli Finalde

Tosyalı Toyo‘nun katkılarıyla hazırlandı;

VATANA GİDERKEN HEIMEI-MARU’ BELGESELİ FİNALDE

Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilecek Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri'nde, Türk-Japon dostluğunu anlatan “Vatana Giderken Heimei-Maru” Belgeseli finale kaldı. Tosyalı Toyo’nun hazırlanmasında katkı sunduğu anlamlı belgesel, 1. Dünya Savaşının sona erdiği dönemde Sibirya’da ki esir askerlerimizi ‘Heimei-Maru’ vapuruyla İstanbul’a taşırken, karşılaştığı Yunan Savaş gemisine direnen Japon komutanının kararlı duruşunu ve 7 ay deniz ortasında bekleyen, Türk askerlerinin ve Japon mürettebatın ortak kaderini anlatıyor.

Anlam yüklü, gerçek bir hikayeden yol çıkan belgesel hakkında konuşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şerif Tosyalı, Türk-Japon dostluğunun bilinmeyen yönlerini anlattı.

 ÖRNEK DAYANIŞMA RUHUNU ANLATIYOR

Her yıl çok sayıda filmin başvurduğu ülkemizin en önemli belgesel film festivallerinden birisi olan TRT Belgesel Film Ödüllerinde finale kalma başarısı gösteren, “Vatana Giderken Heimei-Maru” Belgeseli’nin önemine değinen Şerif Tosyalı, “1. Dünya savaşı sona erince Sibirya’da ki esir askerlerimiz Heimei-Maru vapuruyla İstanbul’a doğru yola çıkmışlar. Anadolu’nun ışıklarını gördükleri gün bir Yunan Savaş gemisi tarafından durdurulmuşlar.

Heimei-Maru’nun Japon komutanı Türk askerleri teslim etmeyi reddedince, 7 ay denizin ortasında birlikte beklemişler. Bu bekleyiş hem Türk askerlerinin hem de Japon mürettebatın ortak kaderi olmuş. Heimei-Maru vapuruyla vatanlarına kavuşmalarını anlatan belgesel, Türk-Japon dostluğunun bilinmeyen bir dayanışmasını anlatıyor. Tosyalı Toyo olarak desteklediğimiz belgeselin yönetmenliğini Hayriye Savaşçıoğlu gerçekleştirdi. Vatana giderken Heimei-Maru Belgeseli Ankara Uluslararası Film Festivali ve TRT Belgesel Ödülleri finalistlerinden oldu. Tosyalı Toyo‘nun katkılarıyla hazırlanan bu anlamlı belgeselin yolu açık olsun” dedi.