TOSYALI ONLINE

Yurt İçi İştirakler

01

Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş.

OSMANİYE YASSI ÇELİK ENTEGRE ÜRETİM TESİSİ

Tosyalı Holding 1 milyar dolar tutarındaki yatırımı ile Osmaniye'de entegre demir çelik kompleksi kurulumunu 2009 yılı sonunda tamamlamıştır. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'ndeki kompleks; sıvı çelik üretiminin yapıldığı çelikhane, uzun ürünün girdi malzemesinin üretildiği kütük üretim tesisi, yassı ürünün girdi malzemesinin üretildiği slab üretim tesisi, sıcak yassı ürünün üretildiği sıcak sac haddehanesi, oksijen üretim tesisi, tozsuzlaştırma ünitesi ve su arıtma tesislerinden oluşmaktadır.

Tesisin mukavelesi Ocak 2008 tarihinde yapılmış ve ilk saha faaliyetleri Nisan 2008 başında başlamıştır. İlk ara üretimi 14 Temmuz 2009'da çelikhane ve kütük üretim tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Sıcak sac haddehanesi ve slab döküm tesislerinin deneme üretimlerine başlamasıyla tüm tesisler, Kasım 2009 sonu itibariyle devreye alınmış ve tesisimizin açılışı üç bine yakın davetlinin katıldığı törenle 6 Şubat 2010 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılmıştır.

Halen yurt dışından ithal edilen yassı çeliğin Türkiye'de üretilmesine olanak sağlayan bu yatırım, Türkiye'nin cari açığına pozitif yönde 1 milyar dolar katkıda bulunmaktadır. Kuruluşunun ilk yıllarında çok başarılı bir çalışmayla yıllık 1,5 milyon ton üretim seviyelerine ulaşan tesisimiz 2012 yılında yıllık 2 milyon ton üretim yapmayı hedeflemektedir. 2010 yılında gerçekleşen üretim rakamıyla Tosçelik çelik üretiminde Türkiye'deki ilk 5 tesis arasında yer almaktadır.

Tesis çevreci özellikleri ile de dikkat çekmektedir. 20 milyon euro'ya mal olan tozsuzlaştırma tesisi ile çevreye yayılacak toz ve gaz absorbe edilmektedir. Bu tesiste Avrupa Birliği standartlarının yarısı oranında toz salımı gerçekleştirilmektedir.

Bu yatırım Türkiye Cumhuriyeti'nin özel sektörü tarafından sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olma özelliğini taşımaktadır.

Osmaniye yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte Tosyalı Grubu hammaddeden son ürün olan boru profil üretimine kadar tüm ürünleri aynı çatı altında üretebilen Türkiye'deki ilk, dünyadaki sayılı tesislerden biri olmuştur.

İSKENDERUN ERW ÇELİK BORU ÜRETİM TESİSLERİ

1997 yılında İskenderun Organize Sanayi Bölgesi'nde temeli atılan şirket bünyesinde 1998 yılında ERW kaynaklı sanayi borusu ve kutu profil üretimine başlandı. Her geçen sürede proje ve yatırımlarına devam eden şirketimiz; Tosçelik Galvanizli Boru Üretim Tesisi’ni 2004 ve 2005 senelerinde yatırımına başlanan Tosçelik Doğalgaz Borusu Üretimi Tesisi’ni de 2007 senesinde devreye almıştır. 2012 senesi itibariyle üretim matrisinde sanayi borusu, su ve gaz boruları ve kare, dikdörtgen, özel kesitli profilleri bulundurmaktadır.

OSMANİYE ERW ÇELİK BORU ÜRETİM TESİSLERİ

“Avrupa’da bir defada kurulan en büyük boru fabrikası" unvanına sahip olan tesisimizin ilk yatırım çalışması, 2010 yılının sonunda başladı. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde 353.659 metrekare arazi üzerinde gerçekleştirilen bu yatırımın ilk boru üretimi, 2011 senesinin son çeyreğinde gerçekleştirildi. Yurt içinde ve başta A.B.D., Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere yurt dışına hizmet veren şirketimiz, en yeni üretim teknolojisine sahip dev fabrikasıyla beraber üretim matrisine EPOXY, PE, PP ve PU kaplı borular, hassas ve mekanik borular, basınç amaçlı borular, ısıl işlem görmüş boru ve profilleri de ekleyerek daha geniş yelpazede sektöre hizmet sunmaktadır. 

DİLOVASI ERW ÇELİK BORU ÜRETİM TESİSLERİ

2006 yılında temelleri atılan Dilovası ERW Boru ve Profil Üretim Tesisleri 2008 yılında faaliyete geçmiştir. 9900 m2 kapalı alan üzerine kurulan tesisimizde yurt içine başta olmak üzere ERW boru ve profiller üretilmektedir. Ürünlerimiz, müşterilerimize bu tesisimizden sevkiyatı yapılmaktadır.

Tosyalı Holding, Dilovası Erw Çelik Boru Üretim Tesisleri ile diğer illerimize kolay lojistik desteğini sağlayarak müşterilerimize daha kaliteli ve daha iyi hizmet sunmak amaçlamaktadır. Tesislerimizde çelik sektörünün en son teknolojiler kullanılmaktadır.

Detaylı Bilgi
02

Tosyalı Demir Çelik Sanayi A.Ş.

Tosyalı Demir Çelik San. A.Ş.

1993 yılında yatırımına başlanan tesisimiz, 1994 yılında üretime başlamıştır. 1995 yılında üretim matrislerine köşebent demiri de eklenmiştir. 2001 yılında yapılan yatırımla 2. Haddehanesi de kurulmuş olup, mevcut kapasitesi iki katına çıkmıştır. Ve ürün grubuna IPN-UPN-IPE profil de eklenmiştir. İskenderun Tosyalı Demir Çelik Haddehane Tesisleri, 13 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 17.667 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Yıllık üretim kapasitesi 550 bin ton/yıldır.

Tosyalı Demir Çelik Tesisimizde;

Köşebent grubunda 30 mm’den 120 mm’ye / 2.8 mm ile 13 mm et kalınlıklarına kadar,

UPN profil grubunda 50 mm ‘den 160 mm ‘ye kadar,

IPN profil grubunda 80 mm ‘den 160 mm ‘ye kadar,

IPE profil grubunda 80 mm ‘den 160 mm ‘ye kadar

standart ve özel boy üretimler yapılmaktadır.

Ürettiğimiz tüm ürünler için döküm bazlı; çekme testi, kimyasal test, bükme testi ve çentik darbe testi kendi laboratuvarlarımızda yapılmaktadır.

Tüm kalite sistemi dokümantasyonlarının takip ve kontrolü QDMS sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Ürünlerimize ait her türlü bilgi SAP sistemi, veri tabanımızda kayıt altına alınmaktadır. Özellikle ürün paket etiketleri üzerinde bulunan barkod sistemi ile müşteriye ulaşıncaya kadar izlenebilirlik sağlanmaktadır.

Tosyalı Demir Çelik’te bu ürünler 130# ve 150# kare kesit kütük hammaddesinin 1250 derecelere kadar fırında ısıtılarak dönen merdanelerin arasından sıcak şekil verme yoluyla üretilerek yapılmaktadır. Özellikle sıcak şekil verilerek yapılan bu malzemeler, tane boyutlarının homojen olarak küçülmesinden kaynaklı daha mukavemetli bir yapıya kavuşmaktadır.

Ürettiğimiz bu malzemeler, başta enerji nakil hatları olmak üzere çelik konstrüksiyon olan bütün yapılar, makine imalatı yapılan tüm endüstrilerde ve çeşitli yapılarda kullanılmaktadır.

Detaylı Bilgi
03

Tosyalı Filmaşin ve İnşaat Demir Ürt. San. A.Ş.

Yıllık 600.000 ton kapasiteli Filmaşin ve İnşaat Demiri yatırımı Tosyalı Holding Osmaniye Tesisleri’nde 2012 yılında temeli atılmıştır. 90.000 metrekare alan üzerinde kurulan tesis Ağustos 2014 yılında üretime başlamıştır. Tesisimiz Ø5,5-25 aralığında filmaşin, Ø12-Ø32 aralığında inşaat demiri ve Ø8-Ø16 aralığında nervürlü filmaşin üretimine olanak sağlamaktadır. Türkiye’nin ilk TMB (Twin Module Block) sistemine sahip tesis, düşük ovalite ve yüksek yüzey kalitesi ile üretim yapabilmektedir. Tüm kalite ve normlarda üretim yapabilme kabiliyetine sahip tesis Türkiye'nin en uzun konveyörüne sahiptir.

Detaylı Bilgi
04

Tosçelik Granül San. A.Ş.

Düşük karbonlu çelik bilyenin, dünya çelik bilye pazarında hak ettiği yeri bulamadığı düşüncesi ile 2006 yılında temelini atarak yola çıktığımız Tosçelik Granül Fabrikamızda sektörün ileri teknoloji ekipmanlarını tercih ederek aynı yıl üretime başladık. Global çelik bilye ihtiyacına cevap verebilme misyonuyla, 2010 yılında gerçekleştirdiğimiz yeni yatırım ile kapasitemizi iki katına çıkardık. Düşük karbonlu çelik bilyeler alternatif çelik aşındırıcılara oranla daha hızlı, çevreci ve düşük maliyetli operasyonlar gerçekleştirilmesini sağlar. Düşük karbonlu çelik bilyenin avantajlarının dünyada yeterince iyi bilinmediği ve istifade edilmediği kanısıyla misyonumuz, en iyi kalitede düşük karbonlu çelik bilyeyi üreterek kullanıcılara sunmak, etkin ve sürekli teknik desteğimizle de avantajlarından tüm kullanıcıların yararlanmasını sağlamaktır.

Tosçelik Granül’ün uzun zamandır yapmış olduğu detaylı Ar-Ge çalışmalarının sonucu geliştirdiğimiz KOTAR ürünlerimizi 2017 yılında müşterilerimize sunduk. KOTAR ürünlerimiz ile müşterilerimizin süreçlerine en uygun ürün tercihi yapmalarını sağlayarak daha aktif kumlama prosesi yönetimine sahip olmalarına destek oluyoruz.

Detaylı Bilgi
05

Tosçelik Spiral Boru Üretim San. A.Ş.

Yıllık 400.000 ton kapasiteli Spiral Kaynaklı Çelik Boru Fabrikası , Nisan 2009'da üretime başlamıştır.

Tesisimizin Ø 16"- 120" aralığında 28mm et kalınlığına kadar çok geniş üretim aralığı vardır. API standartlarında ve tüm normlar içinde yeni üretim teknolojisine sahip tesislerde ayrıca her türlü iç ve dış koruyucu kaplamalar uygulanabilmekte ve Türk ve uluslararası standartlarda üretim yapılabilmektedir.

Cezayir için 500 km ve Tunus için 400km lik doğalgaz boru hattı projelerini başarıyla tedarik etikten sonra asrın enerji projesi TANAP- TRANS ANADOLU DOĞALGAZ BORU HATTININ da tam 470 km lik bölümünü tedarik ederek projenin ana boru üreticisi olma gururunu yaşayan TOSÇELİK SPİRAL BORU, ardından iç pazarın ihtiyaçları için kilit bir oyuncu olmaya devam ederek , Devlet Su İşlerinin Gaziantep –Trabzon ve Elazığ şehirlerine içme suyu ulaştıracak projelerine de toplam 200.000 tonluk boru tedarik etmiştir.

Global bir boru üreticisi olarak, son olarak Nisan 2018 de Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya’yı birbirine bağlayacak olan BRUA Doğalgaz Boru Hattı Projesi için 127 Milyon € değerindeki boru tedarik sözleşmesini Romen Transgaz ile imzaladık ,

BRUA projesi  kapsamında ; 32" çapında ve 478 km uzunluğunda doğalgaz boruları ve bağlantı ekipmanları hat boyunca 14 stok sahasına teslim edilecek, yıllık taşıma kapasitesi 4,4 bcm olacaktır.

Detaylı Bilgi
06

Tosyalı Çelik Tic. A.Ş.

Tosyalı Holding bünyesi altında faaliyet gösteren en yeni şirketlerimizdendir.

2016 yılı başında Tosçelik bünyesinden ayrılarak kurulan şirketimiz, faaliyetlerine iç ve dış kaynaklardan sağladığı ticari ürün satışları ile devam etmektedir. İskenderun, Osmaniye, Dilovası ve Aliağa da bulunan çelik servis merkezlerimizde faaliyet gösteren boy kesme makinalarımızın üretim imkânlarına uygun olarak özellikle 1,2 mm – 25 mm arası HRC malzemeleri stoklarımızda yeterli miktarda ve sürekli olarak bulunduruyoruz. Tüm Türkiye’ de satış uzmanı arkadaşlarımız müşteri portföyümüzde bulunan 350 civarında firmayı, düzenli olarak ziyaret ederken yeni müşterilerimiz ile ilişkilerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. İhtiyaçları kullanım yerlerine göre belirleyerek hizmetlerimizi hızlı ve uygun ekonomik şartlar ile temin etmek en büyük amacımız. İç pazarda bu yapılanma ile yolumuza devam ederken yakın komşularımız ve özellikle Afrika ile ihracat faaliyetlerimize de hız verdik. Kalite anlayışımız gereği ürün ve hizmet süreçlerinde yaşanabilecek olumsuzluklarda müşteri odaklı çözümler sunmaya gayret gösteriyoruz.

Tosyalı Çelik Ticareti A.Ş., müşterilerimizin her türlü beklentilerini karşılayacak şekilde büyümeye devam ediyor.

Global ekonomik koşulların gereği olarak oyun alanı tüm dünya olan Tosyalı Holding, dört kıtada yaptığı yatırımlar ve iş birlikleri ile dünyada çelik sektörünün en hızlı büyüyen oyuncularından biri konumundadır. Grup şirketlerimizin tümü gibi biz de yaratılan bu sinerjiden azami fayda sağlayarak iş birliklerimizi arttırmak ve bünyemize yeni ürün ve hizmetler katarak büyümeyi hedefliyoruz. Yakın gelecekte Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında ilk 100 içerisinde olmak en büyük arzumuz.

Bu arzumuzu gerçekleştirecek motivasyon ile yolumuza devam ediyoruz. Bizleri bu yolda destekleyen tüm paydaşlarımıza özellikle şirketimiz çalışanları ve müşterilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Detaylı Bilgi
07

Tosyalı Entegre Demir Çelik Üretim Sanayi A.Ş.

‘Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin en büyük yatırımcılarından olan Tosyalı Holding, teşvik kapsamında Osmaniye’ye yeni bir entegre tesis yapmak maksadıyla 2018 yılında faaliyete geçirdiği şirkettir.

Cari açığa 3 milyar dolarlık panzehir olacak 7 milyar dolar yatırım hacmindeki Entegre Madencilik Projesi ile Tosyalı Holding, cevherden çelik üretecek ilk özel sektör firması olacak. Halen yatırım çalışmalarının sürdüğü projede kısa süre içinde inşaatın başlaması ve üçüncü yılın sonunda ise ilk ürününün alınması hedefleniyor. Yatırım tamamlandığında da paslanmaz dahil 8 milyon tonluk üretim hedefi olan Tosyalı Holding, 2020 yılında 20 milyon tonu aşan üretim kapasitesine ulaşmış olacak.


Detaylı Bilgi
08

Tosyalı Dış Ticaret A.Ş.

Dış ticaret kapasitesi hızla artmakta olan Tosyalı Holding şirketlerinin ithalat-ihracat işlemlerini mümkün olan en kısa sürede tamamlamak için kurulmuştur.

Aktivitelerini başarıyla yaygınlaştırmak ve sürekliliğini sağlamanın yanı sıra, yurt dışındaki kalite prensiplerini benimseyerek, sektör ve grup içinde gerektiği biçimde hizmet vermektedir.

Hedefimiz müşterilerimizin yurt dışından yaptıkları üretim ve ticarete pazar sağlamasının yanı sıra istendiğinde onlar için pazar araştırması yapmakta yardımcı olur.

Prensiplerden asla ödün vermeyen şirketimiz, yurt dışında kendisini kanıtlayarak Tosyalı Dış Ticaret olarak düne kadar olduğu gibi bundan sonra da en iyi hizmeti vermeye hazırdır.

Detaylı Bilgi
09

Tosyalı Elektrik Enerjisi Toptan Sat. İth. İhr. A.Ş.

Elektrik ticareti konusunda faaliyet göstermek üzere 2010 tarihinde kurulmuştur. EPDK’dan alınan ETS/2824-3/1722 no’lu 20/10/2010 tarihli lisans kapsamında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Detaylı Bilgi
10

Tosyalı Denizcilik ve Liman İşletmeciliği A.Ş.

2011 yılında Erzin bölgesinde yer alan Tosyalı Erzin Limanı projesini hayata geçirmek üzere kurulmuştur

Detaylı Bilgi