Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş.

www.toscelik.com.tr

Yassı Yapısal Çelik Üretim Tesisleri

Tosyalı Holding 1 milyar dolar tutarındaki yatırımı ile Osmaniye'de entegre demir çelik kompleksi kurulumunu 2009 yılı sonunda tamamlamıştır. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'ndeki kompleks; sıvı çelik üretiminin yapıldığı çelikhane, uzun ürünün girdi malzemesinin üretildiği kütük üretim tesisi, yassı ürünün girdi malzemesinin üretildiği slab üretim tesisi, sıcak yassı ürünün üretildiği sıcak sac haddehanesi, oksijen üretim tesisi, tozsuzlaştırma ünitesi ve su arıtma tesislerinden oluşmaktadır.

Tesisin mukavelesi Ocak 2008 tarihinde yapılmış ve ilk saha faaliyetleri Nisan 2008 başında başlamıştır. İlk ara üretimi 14 Temmuz 2009'da çelikhane ve kütük üretim tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Sıcak sac haddehanesi ve slab döküm tesislerinin deneme üretimlerine başlamasıyla tüm tesisler, Kasım 2009 sonu itibariyle devreye alınmış ve tesisimizin açılışı üç bine yakın davetlinin katıldığı törenle 6 Şubat 2010 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılmıştır.

Halen yurt dışından ithal edilen yassı çeliğin Türkiye'de üretilmesine olanak sağlayan bu yatırım, Türkiye'nin cari açığına pozitif yönde 1 milyar dolar katkıda bulunmaktadır. 2020 yılında yaklaşık 2 milyon ton üretim ile Türkiye’nin ilk 4 firması arasında yer almaktadır.

Tesis çevreci özellikleri ile de dikkat çekmektedir. 20 milyon euro'ya mal olan tozsuzlaştırma tesisi ile çevreye yayılacak toz ve gaz absorbe edilmektedir. Bu tesiste Avrupa Birliği standartlarının yarısı oranında toz salımı gerçekleştirilmektedir.

Bu yatırım Türkiye Cumhuriyeti'nin özel sektörü tarafından sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olma özelliğini taşımaktadır.

Osmaniye yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte Tosyalı Grubu hammaddeden son ürün olan boru profil üretimine kadar tüm ürünleri aynı çatı altında üretebilen Türkiye'deki ilk, dünyadaki sayılı tesislerden biri olmuştur.

İskenderun ERW Çelik Boru Üretim Tesisleri

1997 yılında İskenderun Organize Sanayi Bölgesi'nde temeli atılan şirket bünyesinde 1998 yılında ERW kaynaklı sanayi borusu ve kutu profil üretimine başlandı. Her geçen sürede proje ve yatırımlarına devam eden şirketimiz; Tosçelik Galvanizli Boru Üretim Tesisi’ni 2004 ve 2005 senelerinde yatırımına başlanan Tosçelik Doğalgaz Borusu Üretimi Tesisi’ni de 2007 senesinde devreye almıştır. 2012 senesi itibariyle üretim matrisinde sanayi borusu, su ve gaz boruları ve kare, dikdörtgen, özel kesitli profilleri bulundurmaktadır.

Osmaniye ERW Çelik Boru Üretim Tesisleri

“Avrupa’da bir defada kurulan en büyük boru fabrikası" unvanına sahip olan tesisimizin ilk yatırım çalışması, 2010 yılının sonunda başladı. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde 353.659 metrekare arazi üzerinde gerçekleştirilen bu yatırımın ilk boru üretimi, 2011 senesinin son çeyreğinde gerçekleştirildi. Yurt içinde ve başta A.B.D., Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere yurt dışına hizmet veren şirketimiz, en yeni üretim teknolojisine sahip dev fabrikasıyla beraber üretim matrisine EPOXY, PE, PP ve PU kaplı borular, hassas ve mekanik borular, basınç amaçlı borular, ısıl işlem görmüş boru ve profilleri de ekleyerek daha geniş yelpazede sektöre hizmet sunmaktadır. 

Dilovası ERW Çelik Boru Üretim Tesisleri

2006 yılında temelleri atılan Dilovası ERW Boru ve Profil Üretim Tesisleri 2008 yılında faaliyete geçmiştir. 53.270 m2 kapalı alan üzerine kurulan tesisimizde yurt içine başta olmak üzere ERW boru ve profiller üretilmektedir. Ürünlerimiz, müşterilerimize bu tesisimizden sevkiyatı yapılmaktadır. Tosyalı Holding, Dilovası Erw Çelik Boru Üretim Tesisleri ile diğer illerimize kolay lojistik desteğini sağlayarak müşterilerimize daha kaliteli ve daha iyi hizmet sunmak amaçlamaktadır. Tesislerimizde çelik sektörünün en son teknolojiler kullanılmaktadır. 2021 senesi itibariyle üretim matrisine cr(soğuk) boru, profil ve özel şekilli profilleri dahil etmiştir.